Demokraci


AKTUALNOŚCIAktualności

Krzysztof Szczepanik: Litwie brakuje … Polaków

Wpisz nazwę pliku

Dla poprawy statusu narodowego polskiej mniejszości na Litwie, konieczne wydają się działania kolejne: wprowadzenie polskich telewizji na Litwę, polskojęzyczne audycje w telewizji i radiu litewskim, ustawowe umożliwienie, polskojęzycznym obywatelom Litwy załatwiania spraw w urzędach w ich języku ojczystym. Ponadto w miejscowościach, gdzie Polacy stanowią jakiś, ustanowiony prawem, procent (tak jak to jest w Finlandii czy Kanadzie), każdy urzędnik na służbie państwowej czy samorządowej, powinien znać język polski oraz litewski. 


2015-02-27
więcejczytaj więcej

Janusz Onyszkiewicz dla Rzeczypospolitej: Wszyscy są gorsi od Komorowskiego

Wpisz nazwę pliku

jorp.jpg"Kandydatami na prezydenta winny być osoby poważne 
o znacznym dorobku, a nie takie, dla których urząd prezydenta 
jest realizacją programu „pierwsza poważna praca" - ocenił Janusz Onyszkiewicz w wywiadzie dla"Rzeczpospolitej"


2015-02-27
więcejczytaj więcej

Robert Drachal dla NPD Studio Opinii na temat franka

Wpisz nazwę pliku

rdrachal.jpgTo, jak rozwiązać nabrzmiały problem kredytów walutowych, odnosi się nie tylko do grupy kredytobiorców. To kwestia funkcjonowania demokratycznego państwa, rządów prawa i obowiązywania reguł gospodarczego ustroju, który zwykliśmy określać mianem gospodarki rynkowej. To również warunek stabilności i przewidywalności gospodarczych rozwiązań, wartości, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania Państwa oraz dla funkcjonowania światłego, obywatelskiego, nowoczesnego i przedsiębiorczego społeczeństwa.


2015-02-26
więcejczytaj więcej

Andrzej Celiński w TVN24: Rosja została wepchnięta w czarną dziurę przez świat zachodni

Wpisz nazwę pliku

W "Faktach po Faktach" Przewodniczący Partii Demokratycznej stwierdził, że  Putin przymierza się do przebijania korytarza, którym można połączyć Krym z Rosją. Jego zdaniem potrzeba odbudowy rosyjskiego imperium narastała w Rosji tak samo, jak w Niemczech po 1918 roku.  "Putin, podobnie jak  Hitler, ma poparcie społeczeństwa. Bierze się ono z frustracji Rosjan"- ocenił. Polityk podkreślił też, że Rosja została wepchnięta w czarną dziurę przez świat zachodni.

Andrzej Celiński komentował również decyzję o wysłaniu polskich żołnierzy na Ukrainę, którzy będą szkolić ukraińskich podoficerów. Lider Partii zaznaczył, że w tej sprawie jest niezbędna "absolutna solidarność" Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej „Polska nie może być żadną szpicą, ale też nie może być żadnych indywidualnych działań jak Orbana na Węgrzech" - ocenił. W jego opinii nawet symboliczna obecność żołnierzy NATO na Ukrainie jest krokiem, by powstrzymać agresję Rosji. „Gdy działamy w rozsypce w ramach Unii i NATO, to nie uzyskamy efektów. Lepiej wolniej, ale efektywniej, skuteczniej" - podkreślił Andrzej Celiński.

 

 


2015-02-26
więcejczytaj więcej

Janusz Onyszkiewicz dla Gazety Wyborczej - Prezydent to nie naczelny wódz

Wpisz nazwę pliku

janusz_onyszkiewicz_550.jpeg"Ogłoszono termin wyborów na urząd prezydenta RP i kampania wyborcza zaczyna nabierać dynamizmu. Nie wydaje się jednak, aby w jej trakcie zwrócono uwagę na to, jaką polityczną rolę odgrywa prezydent RP, ani też na to, jak się jego uprawnienia zmieniają oraz - co bardzo aktualne - jak się jego kompetencje mogą w najbliższej przyszłości dodatkowo zmienić."

Czytaj


2015-02-25
więcejczytaj więcej

Andrzej Celiński dla onet.pl Ukraina. Zdanie trochę odmienne

Wpisz nazwę pliku

celinski1.jpgEuropa, w tym Polska, nie zrobiły prawie nic dla wypracowania nowej geografii politycznej wschodniej Europy po rozpadzie sowieckiego imperium, zjednoczeniu Niemiec i uzyskaniu suwerenności przez prawie dwadzieścia krajów ówczesnego bloku sowieckiego w Europie, na Kaukazie i w Środkowej Azji. W Polsce kibicowano antyrosyjskiej akcji tam nawet, gdzie prawa człowieka i demokracja są pustymi pojęciami, a własnej państwowości nie było. Widać było kipiącą satysfakcję z upadku i z poniżenia Moskwy. Pijany Jelcyn nie był obiektem troski, lecz niemądrej radości. Próbowaliśmy nie tylko to wykorzystać, ale i Rosję upokorzyć. W perspektywie politycznej – wepchnąć ją w jakąś czarną dziurę pomiędzy wówczas tryumfującą jeszcze Europę i wychodzące w tempie lukstorpedy z dwustuletniej smuty Chiny. Miarkujmy dzisiaj swoje zdziwienie Putinem. Jego popularnością w Rosji. Pozycją.

Był czas na refleksję. Odzywał się ten i ów, że Rosja pozostanie trwałym elementem geostrategii. Z uwagi na ropę, gaz, atom, terytorium i historię. Jest bardziej stabilna i przewidywalna niż Ukraina......... 


2015-02-25
więcejczytaj więcej

Marionetki

Wpisz nazwę pliku

rdrachal.jpg

    Nigdy nie przypuszczałem, że norwidowskie „Marionetki" mogą mi kiedykolwiek towarzyszyć w trakcie analizowania współczesnego polskiego życia politycznego.

    Pewnie większość Rodaków, kiedy ich zapytamy, jakich doznaje uczuć, gdy myśli o rodzimej politycznej scenie odpowie - niesmak, złość i przerażenie, czasem - cicha rezygnacja.

    A ja mówię - nuda, nuda i jeszcze raz nuda.


2015-02-24
więcejczytaj więcej
DEMOKRACI NA WWW

demokraci na www

Blogi
Strony www

więcejwięcej